top of page
Love Yourself, Piękna 66/5, Manicure, Pedicure

Skarpetki złuszczające. O nie!


Ostatnimi czasy dużą popularnością cieszą się skarpetki, które samoistnie złuszczają naskórek. Dostępne są w niemal każdej drogerii, czy aptece w cenach od 5 do 50 zł. Produkt przeznaczony jest do użycia w domu, samodzielnie, bez jakiejkolwiek konsultacji. Niestety producenci niezbyt precyzyjnie informują o możliwych konsekwencjach ich stosowania. A nie są to sprawy błahe, bowiem mogą wystąpić zarówno delikatne podrażnienia jak i najbardziej dotkliwe objawy. Silne reakcje alergiczne i to występujące nie tylko w trakcie noszenia skarpet. W skrajnych przypadkach możemy sobie zafundować na własne życzenie objawy takie jak duże, zaczerwienione obrzęki pokryte krostami.


Dlaczego z pozoru niewinny produkt może nam tak zaszkodzić? Powodem są substancje zawarte w skarpetkach złuszczających. Zawierają one aktywny płyn bazujący na kwasach – salicylowym, mlekowym i glikolowym, które mają bardzo silne właściwości złuszczające. Należy pamiętać, że naskórek na spodzie stóp znacznie różni się od tego na całym ciele. Skarpetki złuszczające działają nie tylko na strefy spodu stóp ale na całą powierzchnię stopy, złuszczając równomiernie zrogowaciały jak i zdrowy naskórek. Warto również wiedzieć, że naskórek stóp różni się znacznie u każdej z Was i nie da się przewidzieć jak zareaguje na zastosowanie takiego samego składu aktywnego, o tym samym stężeniu bez wcześniejszej analizy i konsultacji.

Najczęstszym powikłaniem stosowania tego produktu jest podrażnienie, pieczenie, wysypka oraz ból (zwłaszcza w miejscach bardzo zrogowaciałych, np. na piętach). Intensywne złuszczenie chemiczne może również pogłębić drobne pęknięcia skóry. Stopa poddana wpływowi kwasów jest również bardzo wrażliwa i delikatna. Należy pamiętać, aby absolutnie nie narażać jej na kontakt z promieniami słonecznymi, zatem na jakiś czas możemy zapomnieć o opalaniu, które w okresie po użyciu produktu może doprowadzić do oparzeń, ran lub przebarwień skóry.


Pamiętajcie! Jedynym prawidłowym opracowaniem stóp przy pomocy kwasów jest kontrolowany zabieg podologiczny. Chcielibyśmy was przestrzec przed stosowaniem skarpet złuszczających – zwłaszcza karmiące i przyszłe mamy. Nie jest to też odpowiedni produkt dla osób chorych na cukrzycę oraz alergików. Nie dajcie się też zwieść informacji o natychmiastowym efekcie. Po zastosowaniu kwasów skóra reaguje wyglądem tzw. „węża w trakcie wylinki” i może to potrwać od 7 dni do nawet 3 tygodni.


Koncerny kosmetyczne zacierają ręce, a my przestrzegamy przed skutkami stosowania tego typu produktów. W ofercie Love Yourself mamy zabiegi złuszczające wybrane zgrubienia skórne, zabieg jest ściśle kontrolowany przez przeszkolonych w tym zakresie profesjonalistów.


Ostatnie posty
bottom of page