top of page
Love Yourself, Piękna 66/5, Manicure, Pedicure

Pielęgnacja dłoni latem


Dłonie bezlitośnie zdradzają nasz wiek. Na szczęście, my znamy sposoby, jak zadbać o ręce, aby na długo zachowały młody wygląd.


Skóra dłoni starzeje się najszybciej. A wszystko w związku z tym, że jest wyjątkowo cienka i pozbawiona gruczołów łojowych. Co za tym idzie, szybko wysycha, bywa podrażniona i zaczerwieniona. Latem nasze ręce cierpią z powodu upału, nie bez powodu. Dłonie podlegają ciągłej ekspozycji na słońce. Promienie UV nie dość, że prowadzą do poparzeń, to jeszcze przyspieszają proces foto-starzenia się skóry.


Efekt? Przesuszenie, zmarszczki i przebarwienia.


Dłonie wysuszone z odbarwieniami.

Tkanka tłuszczowa, umiejscowiona na dłoniach z wiekiem maleje, sprawia, że na rękach widoczne stają się żyłki i ścięgna, co popularnie określamy jako "żylaste" lub "kościste" dłonie. Jak by było mało to do tych problemów dochodzi również spadek elastyczności i jędrności skóry. Wszystko przez włókna kolagenu i elastyny, których z roku na rok ubywa i które przestają pełnić prawidłowo rolę rusztowania skóry.


Podstawowe zalecenia dotyczące pielęgnacji o tej porze roku to aplikowanie kremów natłuszczających tak często, jak to tylko możliwe. Latem zwróć uwagę, czy używane przez Ciebie kosmetyki do dłoni zapewniają ochronę przeciwsłoneczną. Kremy z filtrem dobrze mieć zawsze przy sobie, zwłaszcza jeśli masz skłonności do przebarwień lub cierpisz na bielactwo.


Najczęstszym problemem w sezonie letnim, z jakim zgłaszają się klientki do gabinetów pielęgnacji są przesuszone paznokcie. Charakteryzuje je brak elastyczności, czyli nadmierna łamliwość.


Kolejnym problemem jest depigmentacja płytki. Jasne, kremowo - żółte plamy lub „pęcherzyki” na płytce paznokciowej, które ją złuszczają (częste zwłaszcza na dużych paznokciach stóp).


Łuszcząca się płytka paznokciowa.

Światło słoneczne zapewnia ładną opaleniznę niestety nie jest zdrowe dla naszych paznokci. Promieniowanie UV powoduje pożółkniecie paznokci, które uwydatniają jeszcze stosowane latem kolorowe lakiery.


Profesjonalne salony pielęgnacji paznokci proponują szeroką gamę zabiegów regeneracyjnych i wzmacniających. Kuracja rewitalizująca paznokcie to seria około pięciu zabiegów, podczas których stosowane są: maski, peelingi i masaże. Kuracja taka usuwa przebarwienia płytki paznokciowej, rozjaśnia ją i wygładza nadając naturalny połysk. W trakcie kuracji zalecany jest mniej inwazyjny manicure – „na ciepło” lub Spa, który zwiększa efekt nawilżenia płytki paznokciowej i skóry dłoni. Bardzo pomocne są również zabiegi parafinowe dla dłoni i stóp, które intensywnie nawilżają i zatrzymują wilgoć w skórze i paznokciach.


Aby zintensyfikować efekty można kurację wspomagać „domowymi sposobami”, np. 1 świeży ogórek starty na tarce, ½ pokrojonej drobno cytryny, 2 łyżki startego jabłka – w przygotowanej mieszance należy moczyć palce około 15 minut przez 20 dni. Efektem są jaśniejsze, elastyczniejsze i odżywione paznokcie.


Przy poważniejszych uszkodzeniach takich jak rozwarstwienia czy brak elastyczności powinniśmy zapewnić swoim paznokciom przede wszystkim więcej witamin – zwłaszcza A, B7, C i E. Pamiętajmy też o dużej dawce protein (duża zawartość białka w diecie) oraz cynku. W salonie takie uszkodzenia usuwane są mechanicznie pilnikiem i peelingiem, następnie obficie nawilżane i natłuszczane. Po takim zabiegu powinno się stosować odżywki z serii hydro-therapy indywidualnie dobranej do typu paznokci.


Kolejnym problemem mogą być zagrożenia związane z zakażeniami i grzybicą, gdyż łatwo o zarażenie podczas korzystania z basenów czy wspólnych toalet i łazienek. Jeżeli tylko zauważymy przebarwienia skórne, pieczenie i swędzenie, stany zapalne bądź niepokojące zmiany na płytce paznokciowej (np. brunatnienie paznokcia, nienaturalne bruzdy, oddzielenie się płytki od łożyska – pusta przestrzeń pod płytką) powinniśmy skonsultować się z profesjonalną manicurzystką lub dermatologiem. W takim przypadku należy stosować preparaty zabezpieczające i hamujące rozwój grzybów, bakterii i drobnoustrojów.


Na rynku dostępna jest szeroka gama preparatów tego typu – pianki, żele, aerozole, płyny i kremy. Większość tych środków zawiera clotrimazolum, który ma działanie grzybobójcze.


Ostatnie posty
bottom of page